TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wiceminister sprawiedliwości i … monorail
InfoRail.pl - Opublikowano: 26.05.2020 09:45:20
Wiceminister sprawiedliwości i … monorail

Projekt zmian umożliwiających wprowadzenie w polskich miastach miejskiej kolejki naziemnej, np. monorail, został w poniedziałek zaprezentowany w Rzeszowie. Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł zapowiedział jego wysłanie do Rady Ministrów w ciągu kilku dni.

"Po raz pierwszy w historii naszego kraju prezentujemy projekt ustawy nie w resorcie, ale w mieście – w Rzeszowie, który to, dzięki swojemu prezydentowi, wizjonerowi i temu, który z tak wielką determinacją zabiegał o to (kolejkę monorail –PAP) od 10 lat, zasługuje na to, żeby mieć ten nowoczesny, sprawny, szybki, bezkolizyjny, ekologiczny środek transportu" – mówił w poniedziałek w rzeszowskim Ratuszu wiceminister Marcin Warchoł.

Chodzi o projekt noweli ustawy o transporcie kolejowym i niektórych innych ustaw, umożliwiający wprowadzenie w polskich miastach naziemnej kolejki miejskiej, jak np. jednoszynowej kolejki nadziemnej tzw. monorail. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc od około 10 lat zabiegał o budowę w mieście kolejki monorail, ale prace nad jej powstaniem wstrzymywał dotąd brak przepisów, które pozwalałyby uruchomić kolejkę na jednej szynie. W sprawie realizacji tej inwestycji w Rzeszowie samorząd miasta współpracował z Politechniką Warszawską.

Wiceminister zauważył, że w przypadku Rzeszowa są zarówno możliwości wprowadzenia takiej kolejki, są potrzeby społeczne, a także środki finansowe, ale brak jest przepisów umożliwiających wprowadzenie tego typu rozwiązań.

"Tymczasem prawo powinno podążać za postępem. Nie może być za nim krok, a co dopiero 10 lat, bo już 10 lat temu mówiło się o potrzebie tego typu rozwiązań. (…) Dlatego też, jako jeden z pierwszych projektów w Europie, właśnie w Rzeszowie proponujemy przygotowanie przepisów dla monoraila" – podkreślił Warchoł.

Dodał, że tego typu rozwiązania funkcjonują już np. w Azji, ale także w Niemczech.

Wśród plusów wprowadzenia monorail w mieście wymienił m.in. odciążenie dla tradycyjnych sieci komunikacyjnych; jest w stanie przewozić bardzo wielu pasażerów w krótkim czasie (około tysiąca osób w ciągu godziny), poprawia bezpieczeństwo - przewozi bowiem bezkolizyjnie, nie paraliżuje miasta, nie wnika w "tkankę miejską" - przy jego wprowadzaniu nie ma bowiem konieczności dużego przebudowywania miasta, jak np. przy budowie metra, a to z kolei wiąże się z szybkością realizacji projektu i ceną.

Dla przykładu podał, że według wyliczeń metro dla Krakowa kosztowałoby około 25 mld zł, gdy tymczasem monorail dla Rzeszowa to koszt około 500-600 mln zł

Wskazywał też, że monorail to nie tylko korzyści dla mieszkańców, ale także magnes przyciągający potencjalnych inwestorów, przedsiębiorców.

"Projekt jest już gotowy do wysłania" – zaznaczył i zadeklarował jego wysłanie w ciągu kilku najbliższych dni, prawdopodobnie do końca tego tygodnia, do Rady Ministrów.

Podziękował jednocześnie m.in. prezydentowi Rzeszowa za inicjatywę i za to, że pierwszy zaproponował tego typu rozwiązanie.

"Już dziś dzieje się przyszłość, na naszych oczach (…) Jesteśmy dumni z tego, że nasz Rzeszów, nasz pan prezydent jako pierwszy z tym pomysłem wychodzi" – mówił Warchoł. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
monorail
Rzeszów
ustawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....