TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wicepremier i minister infrastruktury zapowiadają przebudowę linii kolejowej
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 18.03.2019 12:04:41
Wicepremier i minister infrastruktury zapowiadają przebudowę linii kolejowej (foto: MI)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiedział przebudowę linii kolejowej z Trzebini do Czechowic-Dziedzic. Dodał, że za 3 lata podróż koleją będzie tam znacznie szybsza. Wicepremier Beata Szydło podkreśliła, że to linia ważna dla mieszkańców.

Minister wraz z wicepremier Beatą Szydło uczestniczył w poniedziałek w Oświęcimiu w ponownym uruchomieniu komunikacji kolejowej między tym miastem a Czechowicami-Dziedzicami (Śląskie). Połączenie zlikwidowano 3 lata temu przez ówczesne władze samorządowe województwa małopolskiego.

"My tę linię przywracamy, dlatego że jest ona ważna dla mieszkańców; zarówno uczniów, studentów, jak i osób, które dojeżdżają do pracy. Przywrócenie tej linii łączy się z projektem PiS, by likwidować wykluczenia" – powiedziała Beata Szydło.

Wicepremier podkreśliła, że plany dofinansowania transportu publicznego, które zapowiedziano w tzw. nowej "piątce PiS", umożliwią wielu Polakom spokojny, dogodny dojazd. "Także odtwarzanie takich linii, które były likwidowane, a mogą w znakomity sposób przyczynić się do poprawy funkcjonowania w wielu miejscach w Polsce, wpisuje się w ten program" – dodała Szydło.

Zdaniem Andrzeja Adamczyka PiS "w obszarze infrastruktury walczy z wykluczeniem komunikacyjnym". "W obszarze kolejowym to przebudowa linii, przebudowa tego, co służy pasażerom – dworców kolejowych. (…) Walka z wykluczeniem to również przywracanie połączeń kolejowych" – mówił.

Szef resortu infrastruktury zapowiedział dalsze inwestycje w rejonie Oświęcimia. "Mamy nadzieję, że od września ruszy przebudowa linii kolejowej Trzebinia – Oświęcim, a od lipca Oświęcim – Czechowice-Dziedzice. Za trzy lata pojedziemy przebudowanym szlakiem, zdecydowanie szybciej niż dzisiaj" – zadeklarował.

Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski poinformował, że do końca roku samorząd przeznaczy 2,5 mln zł na kursowanie pociągów miedzy Oświęcimiem a Czechowicami-Dziedzicami.

Dyrektor oddziału małopolskiego Przewozów Regionalnych Andrzej Siemiński zapowiedział, że od poniedziałku na trasie kursuje 17 pociągów. W większości skomunikowane są z połączeniami do i z Krakowa Głównego. "Myślimy już nad poszerzeniem oferty od grudnia, czyli w chwili wprowadzenia nowego rozkład jazdy. Oferta będzie bogatsza" – zapewnił.

Wicepremier i minister wizytowali w poniedziałek budowę nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu. "Zapowiadaliśmy, że dworzec będzie modernizowany i zostaną przywrócone połączenia, zlikwidowane przez poprzednie władze samorządowe, m.in. przez marszałka Marka Sowę" – mówiła wicepremier.

Budowa nowego dworca już trwa. Kolej planuje zakończenie inwestycji na IV kwartał 2019 r. Jej koszt - finansowany z budżetu państwa i przez kolej – to 16,5 mln zł.

Nowy dworzec powstaje w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Będzie się składał z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólnym dachem. W części zachodniej znajdą się przede wszystkim przeszklona poczekalnia, kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei. Zaplanowano tam także poczekalnię dla dzieci z kącikiem zabaw. W części wschodniej znajdą się cztery lokale usługowo-handlowe. Na zewnątrz, pod wiatą, pojawią się miejsca oczekiwania na pociąg i parking rowerowy.

Dworzec zostanie wyposażony w gruntową pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz instalację wody szarej zasilanej przez wodę deszczową, wykorzystywanej do spłukiwania toalet i podlewania zieleni.

Kolej planuje też zagospodarowanie terenu przed dworcem. Powstanie, m.in. plac z przystankiem autobusowym oraz parking dla kilkudziesięciu samochodów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Andrzej Adamczyk
Oświęcim
Trzebina

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....