TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

WINK – nowy pociąg Stadlera
- Opublikowano: 28.11.2017 14:00:23 5 komentarzy
WINK – nowy pociąg Stadlera

Stadler dostarczy przewoźnikowi Arriva Netherlands 18 pociągów nowego typu o nazwie WINK. Jest to dwuczłonowy zespół trakcyjny przeznaczony do eksploatacji na liniach regionalnych o mniejszej liczbie pasażerów.

Sercem pojazdu jest PowerPack, czyli środkowa część składu, w której umieszczono komponenty służące do wytwarzania energii, urządzenia trakcyjne oraz pomocnicze. PowerPack można wyposażyć w klasyczne elementy do wytwarzania i magazynowania energii, ale także w elementy umożliwiające całkowicie bezemisyjną jazdę. WINK w zrównoważony sposób dopełnia portfolio pociągów regionalnych firmy Stadler.

Nowe pociągi dla Arriva Netherlands na pierwszym etapie będą wykonane jako bimodalne, dwuczłonowe zespoły trakcyjne. Będą napędzane silnikiem spalinowym firmy Deutz, zasilanym uwodornionym olejem roślinnym (HVO) i wyposażone w dodatkowe akumulatory do magazynowania energii hamowania. Dzięki tej energii podczas dłuższych postojów na stacjach można bez problemu wyłączać silniki spalinowe. Pociągi WINK dla Arriva Netherlands od roku 2020 będą eksploatowane na północy Holandii na trasie Leeuwarden-Groningen oraz w prowincjach Fryzja i Groningen. Po częściowym zelektryfikowaniu trasy Leeuwarden-Groningen, co ma nastąpić do 2025 roku, będą poruszały się jako pojazdy bezemisyjne. Do tego czasu silniki wysokoprężne zostaną zastąpione akumulatorami. Pociągi będą zasilane napięciem stałym 1,5kV, a na odcinkach bez trakcji elektrycznej będą napędzane energią zgromadzoną w akumulatorach.

Zamówienie firmy Arriva obejmuje dostawę 18 nowych pociągów bimodalnych WINK, ich późniejszą przebudowę na bezemisyjne oraz dodatkowo wyposażenie eksploatowanych obecnie przez spółkę 51 przegubowych zespołów trakcyjnych typu GTW w nowy system informacji pasażerskiej oraz akumulatory do magazynowania energii hamowania. Całkowita wartość umowy to 170 mln euro.

Pojazdy WINK dla Arrivy mają długość 55,5 m, szerokość 2,82 m i wysokość 4,12 m. Po każdej stronie posiadają troje drzwi wejściowych, co umożliwia szybką wymianę pasażerów. Każdy pojazd jest wyposażony w 135 miejsc siedzących, a wraz z siedzeniami składanymi jest ich 151. Maksymalna prędkość to 140 km/h przy maksymalnej mocy napędowej wynoszącej 1000 kW. Pojazdy posiadają jasne, przyjazne wnętrza o dużych oknach, dwie strefy ciszy, toaletę, miejsca dla rowerów, wózków dziecięcych i inwalidzkich, nowoczesny system informacji pasażerskiej, gniazdka do ładowania urządzeń elektrycznych oraz WiFi.

Jaki jest WINK?

WINK to pojazd przeznaczony do obsługi linii regionalnych o mniejszej liczbie pasażerów. Może pomieścić do 275 osób, z czego 151 na miejscach siedzących. Podobnie jak w pociągach FLIRT napędzane są skrajne wózki, umieszczone przy kabinach sterowniczych. Najważniejsza różnica w porównaniu z pojazdem FLIRT to dodatkowa środkowa część składu – tzw. PowerPack. Znajdują się tam nie tylko urządzenia do wytwarzania energii, lecz także komponenty trakcyjne oraz urządzenia pomocnicze. Zaletą tego rozwiązania jest duża elastyczność napędu. Można zbudować wieloczłonowy spalinowy zespół z tradycyjnym silnikiem wysokoprężnym na olej napędowy (diesel) lub zasilany uwodornionym olejem roślinnym (HVO) oraz bimodalny zespół trakcyjny (BMU) z silnikiem wysokoprężnym i akumulatorami lub z napędem elektrycznym i akumulatorami. WINK jest pojazdem przeznaczonym do transportu regionalnego, który od pierwszych kilometrów umożliwia bezemisyjną eksploatację. Pojazdy WINK mogą mieć długie lub krótkie pudło wagonu. Można je konfigurować stosownie do wymagań przewoźników wykorzystując standardowe moduły o długości 1,8 m. Pojazd może być wyposażony w dwie, trzy lub cztery pary drzwi. Dzięki przemyślanej konfiguracji i lekkiej, aluminiowej konstrukcji, nacisk na oś nie przekracza 18 ton. Maksymalna prędkość pociągu to 160 km/h. Dzięki likwidacji pomieszczeń maszynowni za kabinami maszynisty uzyskano więcej miejsc siedzących. Przewoźnik Arriva Netherlands, wykorzystał tę przestrzeń (do pierwszych drzwi) na strefy ciszy.

Przewoźnicy kolejowi, którzy kupują pojazdy WINK, stawiają na sprawdzoną technologię i nie idą na kompromis w kwestii zrównoważonego rozwoju. Modułowy pociąg WINK, bazujący na nowoczesnej, wielokrotnie sprawdzonej i niezawodnej konstrukcji modelu FLIRT, może być dostarczony w stosunkowo krótkim czasie. Wprowadzenie pojazdów do eksploatacji nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji infrastrukturalnych.

Docelowy rynek zbytu dla nowej kategorii pojazdów WINK produkowanych przez Stadlera to przede wszystkim kraje Europy Zachodniej i Środkowej oraz Wielka Brytania.

Słowo WINK to skrót od Wandelbarer Innovativer Nahverkehrs-Kurzzug, oznaczający w języku polskim Modyfikowalny Innowacyjny Pojazd Podmiejski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
 • Ppp – 28.11.2017

  Wizualnie żadna nowość. FLIRT tylko krótszy. Tehchnologocznie bardziej zaawansowany.

 • Kasper ze Szczecina – 28.11.2017

  Mam nadzieję, że w Polsce się takie WINKI się nie pojawią. Do Szczecina powinno się obok impulsów kupić piętrowe MI09 (te jak w paryskim RER), ze względu na wielką pojemność i szybką wymianę pasażerów przy niewielkich wymiarach, zwłaszcza na linii do Polic.

 • bun – 29.11.2017

  Może za 30 lat Arriva ściągnie je do Polski ku radości mikolstwa.

 • KC – 29.11.2017

  Gdynia-Hel jak znalazł.

 • Ju – 29.11.2017

  Jakoś ciężko widzę to "jak znalazł" skoro ma tylko 2 człony. IMO lepszym pomysłem jest ten od Newagu, z doczepianym modułem silnikowym który tylko przekazuje prąd do EZT. Takie coś można odczepić i nie trzeba targać ciężkiego osprzętu spalinowego.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2018 W 2018 skończymy 18 lat!.Nasz portal działa od 2001 roku. Początkowo pod nazwą InfoBus.pl, obejmując tylko tematykę autobusową. Jednak wraz ze wzrostem...