TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wrócą połączenia z Podkarpacia na Słowację?
UMWP InfoRail - Opublikowano: 25.05.2016 11:40:57
Wrócą połączenia z Podkarpacia na Słowację? (foto: UMWP)

O tym, jak rozwijać ruch turystyczny w Bieszczadach dyskutowali samorządowcy z Podkarpacia i przedstawiciele administracji rządowej na Słowacji. Okazjonalny szynobus, który wczoraj wyruszył ze stacji kolejowej w Zagórzu do Medzilaborec miał pokazać atuty i potencjał turystyczny Podkarpacia i Kraju Preszowskiego.

Okazją do dyskusji było wyjazdowe posiedzenie komisji Infrastruktury Sejmu RP, poświęcone założeniom programu drogowego i kolejowego do roku 2023 ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego. Członkowie komisji wizytowali m.in. polsko-słowackie przejścia graniczne w Krościenku oraz Radoszyce-Palota, oceniając ich potencjał komunikacyjny.

Na spotkaniu w Medzilaborcach strona słowacka prezentowała projekt ?Szlak Szwejka?, biegnącego z Rzeszowa przez Zagórz, Medzilaborce, Koszyce, Użhorod do Miskolca. Peter Chudik ? predseda Kraju Preszowskiego wyraził zadowolenie, że strona polska jest zainteresowana rozwojem połączeń kolejowych ze Słowacją. Mówił, że to wizyta przełomowa, jednocześnie wyraził nadzieję na dalszy rozwój współpracy.

Marszałek Władysław Ortyl również potwierdził, że to historyczna chwila, wyraził też przekonanie, że współpraca polsko-słowacka doprowadzi do przywrócenia połączeń kolejowych:

- Chcielibyśmy, aby ten nasz dzisiejszy przyjazd realnie przełożył się na uruchomienie pasażerskich połączeń kolejowych między Podkarpaciem, a Krajem Preszowskim. Myślę, że dzisiaj będąc tu z delegacją rządową i z delegacjami samorządowymi, jaśniej i czytelniej patrzymy na przyszłość tych połączeń. Ze swojej strony będziemy starali się pokonać wszystkie problemy, które stoją na przeszkodzie do uruchomienia regularnych przewozów. Pomysł przyjazdu tu szynobusem zrodził się bardzo spontanicznie i bardzo dziękuję za to spotkanie. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że będziemy dążyć do tego, abyśmy mogli częściej tu przyjeżdżać i oczywiście przyjeżdżać koleją ? mówił marszałek.

Po oficjalnych rozmowach, minister Andrzej Adamczyk, marszałek Władysław Ortyl, predseda Peter Chudik i poseł na Sejm RP Wojciech Buczak, złożyli podpisy pod dokumentem inicjującym przywrócenie połączeń kolejowych między Łupkowem a Medzilaborcami. Kolejny krok w celu przywrócenia tych połączeń należy do Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Transgranicznej.

Połączenie kolejowe z Łupkowa na Słowację zostało uruchomione w 1999 roku. Nastąpiło to po 56 latach przerwy, kiedy to w 1943 roku tunel kolejowy biegnący pod przełęczą Łupkowską został zaminowany i wysadzony. Od 11 marca 2011 roku na wniosek Kolei Słowackiej oraz Ministerstwa Infrastruktury, które było organizatorem przygranicznych połączeń podjęto decyzję o likwidacji połączeń w relacji Medzilaborce ? Łupków. Faktycznie pociągi kursowały do końca 2010 roku.

Obecnie między Polską a Słowacją praktycznie nie funkcjonują regularne przewozy osób publicznym transportem zbiorowym. Paradoksalnie, pomimo zniesienia granic i otwarcia przepływu osób, przewozy autobusowe, jak i kolejowe między naszymi krajami zamarły. Zlikwidowano niemal wszystkie połączenia kolejowe, np. przez przejście graniczne w Muszynie i Łupkowie nie kursuje ani jeden pociąg pasażerski.

Skutecznym rozwiązaniem tego problemu byłoby zawarcie polsko-słowackiej umowy międzynarodowej, na mocy której lokalne transgraniczne połączenia autobusowe i kolejowe (w tym połączenia użyteczności publicznej) byłyby traktowane jako połączenia krajowe w przypadku wykonywania ich do pierwszej (wyznaczonej szczegółowo w umowie) miejscowości przygranicznej po drugiej stronie granicy.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Podkarpackie
Słowacja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....