TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wrocław: Relacja PKP PR z przejazdy specjalnego parowozem
WWW.PR.PKP.PL - Opublikowano: 26.02.2008 14:12:56
Wrocław: Relacja PKP PR z przejazdy specjalnego parowozem
Cóż to był za dzień... . Dworzec Główny we Wrocławiu dawno nie pamiętał takiej imprezy, jak ta zorganizowana przez „PKP Przewozy Regionalne”. Nieprzebrane tłumy Wrocławian ustawiały się już o godzinie 10 na peronie trzecim, aby być świadkiem historycznej chwili. Dokładnie o godzinie 10.57 wjechał na wrocławski dworzec pociąg „The Wolsztyn Experience”z parowozem OL49-69 z Wolsztyna, a tuż po nim skład prowadzony lokomotywą elektryczną EP07-1051 w oryginalnych barwach brytyjskich. Pociągami przybyli nasi Goście –hobbyści kolei z Wielkiej Brytanii i nie tylko. Na peronie przywitali ich miłośnicy kolei z Wrocławia, reporterzy Telewizji Polskiej, TVN24, lokalnych gazet oraz stacji radiowych. W specjalnym przygotowanym składzie, jadącym do lokomotywowni, nastąpiło powitanie Gości i odbył się skromny lunch.
To był dopiero początek niespodzianek. O godz. 12.00 Bill Parker –właściciel parowozu GWR 5521, Michał Jaros - Poseł na Sejm oraz ksiądz Artur Moraczyński - Kapelan Wrocławskich Kolejarzy, przecięli biało-czerwoną wstęgę i otwarli wystawę obrazów o tematyce kolejowej, autorstwa Pani Anety Początek. Wystawę zaprezentowano w historycznym wagonie pocztowym na peronie 2. Chętni stali w długiej kolejce, aby zapoznać się z twórczością Pani Anety, która przypomniała chlubne tradycje polskich parowozów. Pani Aneta z życiowego wyboru wraz z Rodziną mieszka w Wolsztynie, ale z urodzenia jest Wrocławianką.
I wreszcie nastąpił ten moment –na peron 2 wjechał parowóz GWR 5521 z wagonami piętrowymi. Bill Parker nie posiadał się z dumy, patrząc na rzesze widzów podziwiających jego wspaniałą historyczną maszynę, liczącą sobie 81 lat. Nagle o godzinie 12.52 rozległ się charakterystyczny gwizd, a kłęby biało-brunatnej pary spowiły peron wrocławskiego dworca. Prawie 250 osób –w tym zaproszeni Goście udali się w romantyczną podróż do Jelcza Laskowic. Po 40 latach brytyjski parowóz poprowadził znów rozkładowy pociąg... .
Po powrocie podziwiano majestatyczny wjazd w angielskim stylu pociągu pospiesznego „Pomorzanin”do Gdyni, prowadzonego biało –srebrzysto - niebieskim elektrowozem EP 07-1051 z Dolnośląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, opatrzonym logo Kolei Brytyjskich oraz flagami: brytyjską i polską. Tuż przed nim z tego samego peronu wyruszył dzielnie kolejny raz GWR 5521 w kierunku Jelcza Laskowic, zdając się wołać do miłośników kolei, znanym: „nazywam się 5521...GWR5521”.
Atmosfera w tym dniu była fantastyczna, a nad wszystkim czuwał dyskretny sir James Bond. Przejazdom pociągów towarzyszyła bowiem oprawa muzyczna z filmów o przygodach Agenta 007 w służbie Jej Królewskiej Mości.
Kulminacyjnym momentem „Brytyjskich Klimatów”był wjazd o godz. 18.45 pociągu „The Wolsztyn Experience”z pokazem sztucznych ogni. O godz. 18.58 nasi Goście, żegnani przez tłumy wielbicieli parowozów, udali się do Wolsztyna.
Trzeba przyznać, że były to niezapomniane chwile dla wszystkich zgromadzonych oraz fantastyczna lekcja historii –historii polskiego i brytyjskiego kolejnictwa.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP
PKP PR
EU07
Wolsztyn

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....