TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Wschód bez kolei
Karol Trammer, Z Biegiem Szyn nr 3(41)/2009 - Opublikowano: 19.05.2009 15:43:27 7 komentarzy
Wschód bez kolei

Dwa największe miasta wschodniej części województwa mazowieckiego –Siedlce i Ostrołękę –w prostej linii dzieli nieco ponad 100 km, ale bezpośrednia linia kolejowa, łącząca te dwa byłe ośrodki wojewódzkie, niszczeje. W związku tym podróż pociągiem z Siedlec do Ostrołęki wymaga obecnie nadłożenia drogi przez Warszawę, czyli około sześciu godzin podróży i dwóch przesiadek. Nie ma szans na reaktywację bezpośredniego połączenia kolejowego z Siedlec do Ostrołęki –podjęta została bowiem ostateczna decyzja o demontażu torów łączących te miasta.

Rozwój niezrównoważony

Decyzję o demontażu torów paradoksalnie przyspieszyło opublikowanie przez samorząd województwa mazowieckiego listy kluczowych projektów, które będą realizowane w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Na tę listę trafił wart 100 mln zł projekt przebudowy drogi wojewódzkiej nr 627 (Ostrołęka –Sokołów Podlaski). –Jest to pierwszy projekt drogowy w Regionalnym Programie Operacyjnym. Projekt niezmiernie ważny z uwagi na sytuację społeczną w tamtej części województwa –mówi Piotr Szprendałowicz, członek zarządu województwa mazowieckiego, odpowiedzialny za infrastrukturę.

W ramach przebudowy drogi wojewódzkiej nr 627 jej 16-kilometrowy odcinek z Kosowa Lackiego do Małkini zostanie poprowadzony po śladzie nieczynnej linii kolejowej Siedlce –Ostrołęka. Ponadto w ramach tego projektu rozebrany zostanie obecnie nieczynny most kolejowo-drogowy na Bugu w Małkini. Na jego miejscu zostanie zbudowana nowa przeprawa, ale już tylko dla samochodów. –Linia kolejowa jest nieczynna i nie przewiduje się przywrócenia tam funkcji kolejowej –mówi Monika Burdon, rzecznik prasowy Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Jak widać, Regionalny Program Operacyjny Wojewódzkiego Mazowieckiego, który promowany jest sloganem „dla rozwoju Mazowsza”i zawiera między innymi takie hasła jak „zrównoważony rozwój sektora transportu”i „zapewnienie obsługi transportowej dla ludności regionu”, de facto przypieczętował ostateczną likwidację linii kolejowej łączącej najważniejsze ośrodki na ścianie wschodniej regionu mazowieckiego: Siedlce (77 tys. mieszkańców), Sokołów Podlaski (18 tys. mieszkańców), Ostrów Mazowiecką (23 tys. mieszkańców) oraz Ostrołękę (59 tys. mieszkańców).

Zawieszenie, likwidacja, demontaż

Decyzja o likwidacji linii kolejowej, wymuszona –skądinąd oczekiwaną na wschodnim Mazowszu –modernizacją drogi wojewódzkiej nr 627 stanowi zwieńczenie trwającego od kilkunastu lat procesu upadku linii Siedlce –Ostrołęka.

W 1994 r. zlikwidowano ruch pociągów pasażerskich z Siedlec do Ostrołęki. Z początkiem 1998 r. most kolejowo-drogowy na Bugu z powodu złego stanu technicznego zamknięto dla pociągów. Wkrótce –zamiast zabrać się za remont przeprawy –rozpoczęto procedurę likwidacji linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski –Małkinia, co przerwało cały ciąg łączący Siedlce i Ostrołękę. –Proces ten odbywał się w czasie stagnacji i kryzysu Polskich Kolei Państwowych i był efektem braku środków finansowych na utrzymanie linii kolejowych –tłumaczy Andrzej Kmiecik, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach.

W 2004 r. –10 lat po zawieszeniu przewozów pasażerskich –minister infrastruktury Marek Pol, na wniosek spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, wyraził zgodę na likwidację linii kolejowej między Sokołowem Podlaskim oraz Małkinią.

Pod koniec 2004 r. zarząd PKP S.A. przekazał odcinek linii kolejowej między Sokołowem Podlaskim i Małkinią samorządowi województwa mazowieckiego. Władze województwa, już w momencie przejmowania linii kolejowej na odcinku Małkinia –Kosów Lacki, zakładały demontaż torów i wytyczenie ich śladem nowego przebiegu drogi wojewódzkiej.

Ogryzki donikąd?

Dziś z dawnej 122-kilometrowej linii Siedlce –Ostrołęka przejezdne pozostały zaledwie krótkie „ogryzki”: 30-kilometrowy z Siedlec do Sokołowa Podlaskiego oraz 21-kilometrowy z Małkini do Ostrowi Mazowieckiej. –Odcinki te utrzymywane są przychodami z przewozów towarowych i zależą od perspektywy ich utrzymania –wyjaśnia Andrzej Kmiecik. Ruch pociągów towarowych jest jednak bardzo mały –między Siedlcami i Sokołowem oraz Małkinią i Ostrowią kursuje zaledwie po jednym pociągu na dobę.

Mimo, jak widać, niepewnej sytuacji na pozostałościach linii Siedlce –Ostrołęka, od czasu do czasu pojawiają się nawet szanse na zwiększenie ruchu na jej wciąż istniejących odcinkach. –Wraz ze wzrostem przewozów towarowych związanych z budową nowego bloku energetycznego Elektrowni Ostrołęka, przewiduje się udrożnienie szlaku Ostrów Mazowiecka –Ostrołęka –zapowiada Andrzej Kmiecik. Ze strony władz Sokołowa Podlaskiego pojawiła się natomiast koncepcja uruchomienia autobusów szynowych na odcinku Siedlce –Sokołów Podlaski. Jak na razie temat ten nie został jednak podjęty przez samorząd województwa mazowieckiego, który odpowiada za połączenia kolejowe w regionie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP
PKP PLK
Małkinia
Ostrołęka
mazowieckie
 • krisso – 22.05.2009

  zaorac wszystko! Juz teraz sa miejsca gdzie mozna powiedziec - "tedy kiedys jezdzila kolej. I choc do nie do pomyslenia tak wlasnie bylo. A tu sa zdjecia ... " Tak, tak Polsko - cieszymy sie, ze sie rozwijasz na miare XXI wieku! Gonimy Europe Zachodnia coraz szybciej! Tak trzymac.

 • Wojtas – 24.05.2009

  Najlepiej wszystko polikwidowac. Nie ma co... Polska sie rozwija... ;/

 • :( – 25.05.2009

  Nie rozumie! Środki z Uniina zrównoważony rozwój transportu a promuje transport nieekologiczny-samochodowy kosztem przyjaznej środowisku kolei? Unia na to pozwala? czy to działanie lobby samochodowego? A gdzie ekologowie? Wszyscy pilnują żab w Rospudzie?

 • RJW – 08.07.2009

  A ja czekam na poważne argumenty eksploatacyjne wskazujące na konieczność utrzymania tej linii. Czy ktoś w ogóle robił takie analizy, czy też wszysartko jest dziełem przypadku? Poleżało sobie, most się rozleciał to i rozebrać! Jakoś nieprofersjonalnie to wygląda. A co na to środowisko lokalne, bo wypowiedzi poprzednie są nijakie.

 • Marek – 28.01.2015

  No cóż, jeździło się trasą Sokołów Podlaski Białystok, Ostrołęka, Siedlce. Nie wierzę w to, że jest to lionia nie rentowna. Jeździło się do Warszawy z przesiadką w Tłuszczu. Obecnie jeździ się wiecznie zapchanymi po brzegi busami prywatnymi, ponieważ z Sokołowa Podlaskiego do Siedlec i do Warszawy kuresuje ich bardzo dużo. Są zapchane i bardzo niew3ygodne- zlikwidowano za to wygodną kolej. Czy wreszcie ktoś w tym kraju pomyśli logicznie i przywróci kursowanie przynajmniej na początek szynobusu z Sokołowa Popdlaskiego do Siedlec? Przecież podróż busem w porównaniu z pociągiem jest horrorem.

 • rozgoryczony – 12.01.2017

  Tego szkodnika ministra i innych szkodników warsiawki należałoby powywieszac na rynku w Kosowie Lackim! Dlaczego kosowskie żydostwo nie obroniło tej linii, wszak jest wpływową nacja w świecie?

 • 5 – 15.03.2017

  Panie Struzika marszałka oświeconego pierdałka województwa mazowieckiego pod sąd!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....