Dziesięć zabytkowych lokomotyw zostanie zaprezentowanych w sobotę podczas jubileuszowej XXV Parady Parowozów w Wolsztynie. Widzowie zobaczą czynne lokomotywy z Polski, Niemiec, czy Luksemburga.
Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, Parada Parowozów jest największym w Europie spotkaniem miłośników kolei, podczas którego prezentowane są zabytkowe lokomotywy parowe. Co roku do Wolsztyna przyjeżdża ok. 20 tys. miłośników kolei nie tylko z Europy, ale także m.in. Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych.
Święto parowozów rozpoczęło się już w piątek, ale główna atrakcja, czyli parada zabytkowych lokomotyw zaplanowana jest tradycyjnie na sobotę. Wtedy, o godz. 13.50 można będzie zobaczyć wszystkie parowozy, które wspólnie wezmą udział w tym widowisku.
"W jednym momencie zobaczyć będzie można 10 parowozów pod parą. Swe wdzięki zaprezentują wolsztyńskie parowozy Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65, występujące gościnnie lokomotywy ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Towarzystwa Ochrony Zabytków Kolejnictwa oraz Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, a także maszyny zagraniczne przybyłe z Niemiec, a nawet z Luksemburga. Ostatnia z nich w Polsce pojawi się po raz pierwszy – jest to niezwykły, bo mierzący niecałe 5 m parowóz Cockerill 503 wyprodukowany w Belgii w 1920 roku" – podkreślili organizatorzy.
W sobotę wieczorem zaplanowano także multimedialne widowisko "Światło, para i dźwięk" wraz z pokazem sztucznych ogni.
Poza paradą, przez cały weekend w Wolsztynie odbywać się będą m.in. przejazdy zabytkowymi składami z parowozem. W industrialnej przestrzeni hali napraw podziwiać będzie można natomiast wystawę fotografii pochodzących z międzynarodowego konkursu "Parowozowe Impresje".
Parowozownia Wolsztyn jest ostatnią czynną parowozownią na świecie. Jej historia sięga początku XX w., kiedy to została wybudowana na terenie 3 tys. m. kw. Parowozownia posiada obrotnicę pruskiej konstrukcji Wischer-Stargard z 1907 r. oraz zabytkową wieżę wodną z pojemnikiem o pojemności 100 m sześc. Najstarszy znajdujący się w Wolsztynie czynny parowóz Ok1, o nr 359, wyprodukowany został w 1917 r.
W wolsztyńskiej parowozowni znajduje się 30 parowozów oraz 19 historycznych wagonów.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Dodaj komentarz
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.