TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Z Białegostoku do Warszawy w godzinę i 15 minut
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 02.10.2018 18:37:34
Z Białegostoku do Warszawy w godzinę i 15 minut

Możliwość przejazdu koleją z Warszawy do Białegostoku w godzinę i 15 minut oraz pomysł na połączenie koleją Białegostoku z Lublinem - znalazły się w projekcie związanym z realizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Miałoby to zwiększyć dostępność komunikacyjną Białegostoku. Mówił o tym we wtorek po południu w Białymstoku Mikołaj Wild, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego na konferencji prasowej wspólnej z kandydatami w wyborach samorządowych, m.in. kandydatem Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku posłem Jackiem Żalkiem, kandydatami z list PiS do sejmiku i białostockiej Rady Miasta.

"(...) Białystok - dzięki realizacji programu - umożliwi mieszkańcom dostanie się do Warszawy w godzinę 15 minut szybkimi kolejami, umożliwi również dalsze podróże koleją zarówno na Litwę jak i na Białoruś. Tutaj mówimy o połączeniach gospodarczych, które już teraz istnieją, które już teraz wpływają korzystnie na życie gospodarcze całego regionu" - powiedział Wild.

Według wcześniejszych zapowiedzi PKP PLK SA, które realizują modernizację kolejowej trasy Rail Baltica z Warszawy przez Białystok-Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach, po modernizacji odcinka Warszawa-Białystok pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością 160 km/h, a podróż skróci się poniżej dwóch godzin. PKP PLK realizowały już odcinki Rail Baltica na Mazowszu, w Podlaskiem prace dopiero mają się zacząć. Jak informowały PAP PKP PLK, w październiku mają być otwierane oferty w przetargu na prace budowlane na odcinku Czyżew-Białystok.

Mikołaj Wild pytany, na jakiej podstawie wyliczono planowany czas przejazdu pociągiem na trasie Warszawa-Białystok w godzinę i 15 minut, wyjaśnił, że CPK to nie tylko budowa torów czy modernizacja dworców, ale też planowane zakupy taboru. Wild powiedział, że jest realizowana Rail Baltica, a dzięki CPK "zakładane są wyższe parametry" niż wcześniej planowano. Mówił, że przygotowywane są plany zakupów dla Intercity na kolejne lata, a chodzi o 150 nowych składach pociągów, które "będą potrzebne właśnie po to, aby poruszać się po tej zwiększonej liczbie tras kolejowych".

"Mówimy również o pociągach, które mogą osiągać prędkość do 250 km/h. 250 km/h to jest granica, którą możemy osiągnąć podróżując pociągami - mówiąc w uproszczeniu- klasy pendolino" - mówił Wild. Dodał, że trasa kolejowa Warszawa-Białystok "umożliwia naprawdę szybkie podróże". "Tutaj przekroczenie prędkości 200 km/h na tej trasie (...) nie jest czymś co wykracza poza nasze możliwości" - podkreślił.

Kandydat ZP na prezydenta Białegostoku Jacek Żalek mówił, że skrócenie czasu podróży koleją z Białegostoku do Warszawy o połowę to "epokowa zmiana". Dodał, iż ma nadzieję, że także w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego "Białystok będzie tym ogniwem, które jest oknem na wschód". "A w zasadzie inaczej. My powinniśmy być bramą, oknem na zachód dla naszych braci z Białorusi" - mówił Żalek.

Żalek dodał, że ma nadzieję, że dzięki tej inwestycji "Białystok wyrośnie na metropolię nie tylko w tej części Europy", ale też będzie się dalej rozwijać. "Jesteśmy sercem Europy, ale jak do tej pory komunikacyjnie byliśmy białą plamą na mapie potrzeb komunikacyjnych w Europie" - mówił Żalek.

Mikołaj Wild powiedział także, że "rozważany jest plan" na - nieistniejące obecnie - połączenie kolejowe Białystok-Lublin. "(...) ale tutaj potrzebujemy mocnej współpracy z samorządem" - mówił. Podróż miałaby trwać "do dwóch godzin". Dodał, że te połączenia docelowo miałyby realizować województwa. Ocenił, że inwestycje są "dobre", ale wymagają współpracy samorządów z rządem.

Kandydat do sejmiku, doradca wicepremiera, ministra nauki Jarosława Gowina Stanisław Derehajło powiedział, że to połączenie "komunikowałoby" południowo-wschodnią część województwa z centrum regionu, ale też po całej tzw. ścianie wschodniej.

Mikołaj Wild wyjaśnił, że połączenie kolejowe Białystok-Lublin w koncepcji budowy CPK "zostało zaproponowane jako element połączeń obwodowych", o znaczeniu regionalnym. Mówił, że ze strony państwowej jest "współdeklaracja współpracy", żeby je zrealizować.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
Mikołaj Wild
Białystok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....