TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Z Poznania do Obornik Wlkp szybciej i ciszej. Było wielkie szlifowanie
InfoRail.pl - Opublikowano: 18.10.2019 10:45:48
Z Poznania do Obornik Wlkp szybciej i ciszej. Było wielkie szlifowanie (foto: PKP PLK)

Pociągi jeżdżą z Poznania do Obornik Wielkopolskich szybciej i ciszej. W październiku na ponad 20 km odcinku specjalna maszyna wyszlifowała tory.

Efektem jest wyższy komfort podróży na modernizowanej trasie Poznań – Piła. Wszystkie prace, w ramach inwestycji za 500 mln zł z RPO województwa wielkopolskiego, planowane są do końca roku.

Jak podały PKP PLK nowe tory między Poznaniem a Obornikami Wielkopolskimi to większe bezpieczeństwo i ograniczenie oddziaływania przejeżdżających pociągów na otoczenie. Poziom hałasu zmniejsza też szlifowanie szyn. Prace takie przeprowadzono z wykorzystaniem specjalnego pociągu Speno. To ważąca ok. 270 ton i długa na ok. 80 m maszyna, która bada powierzchnię szyn, a następnie ściera ją specjalnymi kamieniami ściernymi, by przywrócić szynie kształt i usunąć ewentualne wady spowodowane przejazdem pociągów. Nacisk i kąt pracy określany jest z dokładnością do dziesiętnych części milimetra. Maszyna może działać bez istotnego ograniczania ruchu pociągów. Prace na linii Poznań – Piła, były wykonywane w nocy, gdy jest mniejsza liczba składów. Tory na ponad 20 km odcinku Poznań – Oborniki Wielkopolskie były szlifowane na początku października.

Nowe perony i tory

Podróżni zyskali wyższy komfort na 23 zmodernizowanych peronach, m.in. w Złotnikach, Budzyniu, Dziembówku. W Pile przebudowany peron, dzięki odnowionym zabytkowym konstrukcjom wiat i mozaice z kostki kamiennej, zachował historyczny charakter. Wyższe platformy z antypoślizgową nawierzchnią ułatwiają wsiadanie do pociągu. Są wiaty, ławki i jasne oświetlenie. Łatwy dostęp do kolei wszystkim podróżnym zapewniają pochylnie. W Pile, z myślą o osobach z ograniczoną mobilnością, do końca roku będzie winda.

Sukcesywnie powstają nowe przystanki Poznań Podolany, Złotniki Osiedle Grzybowe, Złotkowo i Bogdanowo. Podróżni skorzystają z nich już w tym roku.

Na całej, ponad 130 km, trasie z Poznania do Piły pociągi jeżdżą już po nowych, bezstykowych torach. Wykorzystywane są nowe rozjazdy i nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Wyższy poziom bezpieczeństwa pasażerom i kierowcom zapewniają 63 zmodernizowane przejazdy kolejowo-drogowe. Nowa nawierzchnia, oznakowanie oraz urządzenia przejazdowe są m.in. w Poznaniu, Garbatce i Rogoźnie. Wszystkie przebudowane skrzyżowania mają specjalne maty tłumiące, które ograniczają hałas.

Prace postępują przy budowie nowego Lokalnego Centrum Sterowania w Poznaniu, z którego dyżurni będą nadzorować ruch na całej linii.

Mieszkańcy Chodzieży wkrótce skorzystają z odnowionego przejścia podziemnego na stacji oraz sprawniej przejadą pod poszerzanymi wiaduktami kolejowymi z nowymi chodnikami.

Z Poznania do Piły krócej

Zrealizowane dotąd prace umożliwiły już skrócenie czasu podróży koleją ze stolicy Wielkopolski na północ regionu o ok. 15 min dla pociągów pośpiesznych i ok. 7 min w przypadku składów regionalnych. Po zakończeniu inwestycji oraz uzyskaniu wszystkich pozwoleń przejazd zajmie ok. 80 min, czyli nawet o 40 min mniej niż przed rozpoczęciem modernizacji.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują prace w ramach projektu "Modernizacja linii kolejowej nr 354 Poznań Główny POD – Chodzież – Piła Główna w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020". Prace za ok. 500 mln zł są dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa wielkopolskiego. Inwestycja jest planowana do końca roku.

Kontynuacją prac na linii będzie planowana budowa drugiego toru, dodatkowego przęsła kolejowego nad Wartą oraz nowoczesnego peronu w Obornikach Wlkp. Miasto. Do końca roku gotowe będzie studium wykonalności przyszłej inwestycji. Prace, które zwiększą przepustowość i poprawią komfort podróży, planowane są po 2020 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Piła
Poznań
tor
remont
infrastruktura

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....