TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Z Przewozami Regionalnymi jazda bez zachowania środków bezpieczeństwa
InfoRail.pl - Opublikowano: 10.08.2020 18:45:53
Z Przewozami Regionalnymi jazda bez zachowania środków bezpieczeństwa

Od naszych Czytelników dostaliśmy kolejną informację o braku przestrzegania zasad bezpieczeństwa w pociągach Przewozów Regionalnych. Przewoźnik tradycyjnie sprawą się nie interesuje. Zgłosiliśmy ją do Inspekcji Sanitarnej.

Jak wiadomo rejon powiatu Nowosądeckiego i całe miasto Nowy Sącz posiada największą liczbę aktywnych przypadków koronawirusa w całej Małopolsce, z tego powodu decyzją Ministra Zdrowia teren ten od  8.08.20 zostanie objęty czerwoną strefą obostrzeń sanitarnych związanych z COVID19 – pisze nasza Czytelniczka.

Dalej wskazuje, że na odcinku Stróże-Nowy Sącz (powiat nowosądecki) pasażerowie skarżą się na przerażającą ilość osób, która na tej linii podróżuje bez zasłoniętych ust i nosa. Przykładowo 6.08.2020 w pociągu odjeżdżającym o 16:26 z Nowego Sącza do Krakowa,  niemal co trzecia osoba nie miała maseczki ochronnej. Niestety obsługa pociągu podczas kontroli biletów nie zwracała tym osobom uwagi na konieczność założenia maseczki.

Co gorsza, w pociągu z pełną mocą działała klimatyzacja. Gdyby w tym pociągu znalazła się osoba zarażona i podróżującą bez maseczki, nie trudno sobie wyobrazić, z jaką łatwością zarazki rozprzestrzeniłyby się po całym pociągu.  

O sprawę zapytaliśmy rzecznika prasowego przewoźnika Dominika Lebdę oraz Aleksandrę Piotrowicz-Przyłuska, Dyrektora Biura Zarządu. Tradycyjnie żadnej odpowiedzi nie dostaliśmy.

Przyszła ona natomiast od organizatora przewozów czyli Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach publicznego transportu zbiorowego, w tym w pociągach pasażerskich, został określony w § 19 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z poz. 1066).

W związku z powyższym uprawnienie do karania osób, które naruszają powyższy obowiązek, przysługuje uprawnionym służbom, w tym funkcjonariuszom Policji. Za uchylanie się od obowiązku zakrywania ust i nosa funkcjonariusz Policji może nałożyć mandat karny. Natomiast w kompetencji Państwowego Inspektora Sanitarnego leży możliwość nałożenia na osobę nieprzestrzegającą powyższych nakazów, pieniężnej kary administracyjnej.

Małopolski Zakład Spółki POLREGIO sp. z o.o., zobowiązał natomiast pracowników drużyn konduktorskich, aby podczas pełnienia obowiązków w pociągu, informowali podróżnych – którzy nie stosują ochrony zasłaniającej usta i nos – o konieczności przestrzegania ww. nakazów. Większość tych pasażerów odmawia jednak zakrycia ust i nosa, co tłumaczą względami zdrowotnymi, których pracownicy Spółki nie mają możliwości zweryfikować. Niemniej w sytuacjach konfliktowych pracownicy Spółki wzywają Policję lub Straż Ochrony Kolei, w celu weryfikacji podstawy odmowy – podanych przez podróżnych.

Niezależnie od powyższych okoliczności oraz mając na uwadze rosnącą liczbę zakażeń w Małopolsce, Urząd Marszałkowski zobliguje operatorów kolejowych, aby zwracali szczególną uwagę na nałożony na nich w umowach o świadczenie usług przewozowych, obowiązek zapewnienia w pociągach odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny. W tym celu pracownicy operatorów powinni zwracać szczególną uwagę na przypadki nieprzestrzegania nakazu zakrywania ust i nosa, a w razie potrzeby wzywać odpowiednie służby – napisał Michał Drewnicki P.O. Kierownika Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Niestety dalsza wypowiedź przedstawiciela samorządu zdaje się potwierdzać tezę, że ten nie za bardzo ma wpływ na to, co wyczynia ten konkretny operator. Inaczej jest w przypadku Kolei Małopolskich. Co w sumie specjalnie nas nie dziwi.

Frekwencję na trasach obejmujących powiat sądecki i Nowy Sącz monitorujemy na bieżąco. Dla zabezpieczenia zapełnienia nie więcej niż 50% dostępnych miejsc siedzących, nasze pociągi Nikifor, Dunajec i Dolina Popradu – przejeżdżające przez czerwoną strefę - zostały wzmocnione o dodatkowe tabory. Realnie, ograniczenie dotyczy odcinka Stróże – Krynica, natomiast wzmocnienie składów jest na całej trasie – podał Michał Dwernicki. Czyli w przypadku Kolei Małopolskich da się, w przypadku Przewozów Regionalnych już nie.

Sprawę zgłosiliśmy do Małopolskiej Inspekcji Sanitarnej. Apelujemy o to samo do pasażerów, którzy spotykają się z przypadkami nieprzestrzegania wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Małopolska to nie jedyny rejon, gdzie pasażerowie Przewozów Regionalnych mają ten problem. Pisaliśmy już o podobnych przypadkach na Pomorzu czy na Warmii i Mazurach. Niestety nic się nie zmieniło, a operator – by nie powiedzieć dosadniej – nic dobie z tego nie robi.        


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
Małopolska
Nowy Sącz

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....