TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Za co można stracić certyfikat ZTM? Np. za karygodne zachowanie
PAP / INFOBUS.PL - Opublikowano: 28.07.2017 14:09:23 23 komentarze
Za można stracić certyfikat ZTM? Np. za karygodne zachowanie

Kierowca, który nie chciał pomóc w wejściu do autobusu osobie z niepełnosprawnością stracił prawo do wożenia pasażerów - poinformował w piątek ZTM. Do zdarzenia doszło w czwartek w autobusie linii 516. Incydent zgłosili ZTM oburzeni pasażerowie.

W czwartek pasażer jednego z warszawskich autobusów zamieścił w internecie film pokazujący, jak kierowca linii 516 nie chce wpuścić mężczyzny na wózku inwalidzkim, argumentując że "nie ma takiego obowiązku". Pasażerowie autobusu sami pomogli mężczyźnie dostać się do środka, co w konsekwencji doprowadziło do wyproszenia przez kierowcę wszystkich podróżujących.

Incydent za pośrednictwem Twittera skomentowała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Nie ma zgody na dyskryminację kogokolwiek. Obowiązkiem kierowcy jest pomoc pasażerom w każdej sytuacji" - napisała.

Zareagował także Zarząd Transportu Miejskiego. "Taka postawa jest niedopuszczalna, karygodna, oburzająca i nie mieści się w żadnych standardach i normach współżycia społecznego" - powiedział PAP Kamil Migała z zespołu prasowego ZTM.

Jak dodał, kierowcy firmy Arriva odebrano już certyfikat uprawniający do obsługi linii w ramach stołecznej komunikacji miejskiej, organizowanych przez ZTM. Przewoźnik został również wezwany do wyciągnięcia konsekwencji dyscyplinarnych wobec swojego pracownika.

"Serdecznie przepraszamy za całą sytuację, zarówno pasażera poruszającego się na wózku, jak i wszystkich współpasażerów, którzy byli świadkami tego całego, żeby nie powiedzieć, żenującego zajścia" - powiedział Migała.

Jak zaznaczył, tego typu incydenty nie zdarzają się często. "Mamy nadzieję, że ta sytuacja chociażby w kontekście tego, że została tak bardzo nagłośniona przez media, że to również przyczyni się do tego, że jakikolwiek kierowca wykonujący pracę na rzecz ZTM, naprawdę 10 razy się zastanowi zanim przyjdzie mu do głowy zachować się w podobny sposób" - powiedział. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Warszawa
Arriva
 • solaris150 – 28.07.2017

  Nie bronię kierowcy, ale dobrze by było też wysłuchać drugiej strony czyli kierowcy, bo jeżeli np. ten pasażer obraził kierowcę mimo że inwalida to nie ma się co dziwić że kierowca nie wytrzymał presji. Póki co wszystko co pokazane to sytuacja w trakcie a nie od początku. Podejrzewam że kierowca będzie odwoływał się od decyzji ztm lub Arivy

 • AdrianAS – 28.07.2017

  Często w Warszawie, inwalidzi na wózkach nie korzystają z rampy, bo wystarczy obniżenie wozu i osoba na wozku sama wjedzie.Młody mężczyzna na wózku którego sprawa dotyczy, spokojnie mógł by wjechać przy obniżeniu autobusu. Ale dziś takie czasy,się wymaga. Oczywiście jak to obecnie bywa. Najlepiej zwyzywac. Bo się wymaga. Jak to szybko Polacy zapomnieli jak to było, jak jeździli wysokopodlogowymi Ikarusami.

 • BusBoy – 28.07.2017

  AdrianAS. Po Twojej wypowiedzi same ciężkie słowa się cisną na usta. Usiądź na wózek i poznaj życie z tamtej strony. Więcej takiego komentarza nie umieścisz... "się wymaga" - hit!!!

 • Robo – 28.07.2017

  Niech postępują tak dalej, a nie będzie miał kto wozić pasażerów w Warszawie. Już teraz biorą ludzi z łapanki. 365 dni w roku wiszą wakaty na kierowców w MZA. U ajentów podobnie. Ludzie przychodzą na miesiąc i uciekają, widząc jak są traktowani przez pasażerów, którzy uwielbiają poniżać ,wyżywać się psychicznie ,nagrywać komórkami i donosić do ZTM,MZA,na Policję ,olewani przez pracodawcę, który uwielbia donosy od ormowców z komórkami zabierając premię z byle powodu. Sami są sobie winni, że nie szanują pracowników i przychodzi do pracy byle kto aby mieli wykonany plan.Każdemu kto szanuje siebie odradzam pracę jako kierowca autobusu miejskiego w kołchozie zwanym MZA czy u ajentów .

 • Jacek – 28.07.2017

  Kierowca miał na stałe tą brygadę 516. Nie było to pierwsze spięcie z tym pasażerem. Kierowca długim doświadczeniem, ponad 10 lat w firmie ITS wcześniej MZA/MZK. Coś poszło nie tak, powinien już zejść ze sceny-ZTM mu to przyspieszył, chyba dobrze bo jego wina oczywista.

 • AdrianAS – 28.07.2017

  roboty.Masz wielką rację Jako pasażer często widuję chamskie zachowania pasażerów. Więc nie ma co się dziwić BusBoy

 • Adrian AS – 28.07.2017

  ROBO Masz rację

 • Adrian AS – 28.07.2017

  Jeśli wyląduje na wózku, to napewno nie będę wysługiwał się innymi.I na pewno nie będę robić afery, tylko dlatego ze był bym inwalidą. TRZEBA SOBIE W ŻYCIU RADZIĆ.

 • Zdenek – 28.07.2017

  do - srajdana sa - jesteś mocny w gębie i nic po za tym .

 • Zbyszek – 28.07.2017

  To prawda, że pasażerowie są często chamscy i traktują kierowców jak śmieci, ale nic nie usprawiedliwia zachowania tego kierowcy. Sam jestem kierowcą i chętnie pomagam niepełnosprawnym pasażerom - nie ma ich zbyt wielu, a dla mnie to jest okazja żeby podczas kursu wyjść z kabiny rozprostować kości. Prawie zawsze pasażerowie na wózkach albo niewidomi są bardzo mili i wdzięczni gdy się im pomaga. Czasem zdarzają się jacyś roszczeniowi, tak jak ten typ z 516 - oczywiście nie potrzebował rampy, ale jak był sam to ja jako kierowca wolę do niego iść i mu pomóc wsiąść niż miałbym potem radzić sobie z tym co będzie jak się przewróci z wózkiem i zastanawiać się czy wzywać karetkę czy uwierzyć typowi że nic mu się nie stało a potem czekać na skargę. Wolę też wiedzieć gdzie będzie wysiadał bo nie lubię jak ktoś na wózku czy o kulach łazi mi po autobusie zanim zatrzymam się na przystanku. Więcej nerwów i czasu się traci na takie głupie dyskusje niż ruszyć dupę i go zapakować do autobusu. Niektórzy kierowcy jeszcze zaczynają się wymądrzać że regulamin ZTM jest niezgodny z prawem, że kierowca nie ma prawa opuszczać kabiny gdy silnik jest włączony i pasażerowie są w środku - koledzy, jak sobie wywalczycie to nieruszanie dupy z kabiny, to naprawdę nie będziecie mogli ruszyć dupy z kabiny i będziecie też dostawali kary jak skoczycie sobie do sklepu w czasie kursu (nie zdarza się? bo mnie się zdarza jak mało ludzi a na pętlach nie ma sklepu!) itd. To jest praca z ludźmi! Trzeba się umieć dogadywać z pasażerami i łagodzić konflikty a nie szukać zaczepki i się chować za regulaminami.

 • www – 29.07.2017

  Praca kierowcy autobusu jest ciężka. Ale jeżeli ktoś sobie nie radzi to niech szuka innej roboty. Albo musi się dostosować, bo robota w budowlance może być jeszcze cięższa. Życie nie jest takie proste jak niektórym się wydaje. Nadal jest zbyt wielu kierowców, którzy jak im popuszczą to wracają do starych dobrych czasów sprzed 20 albo 30 lat temu. "Łumie" jeździć, a kto by tam nowe przepisy czytał, on jest pan! Takie podejście to błąd. Ale kto takiemu zabroni?U nas za mało przykłada się wagi do szkolenia ludzi już pracujących. Ot ma wsiąść i jechać. Tylko, że nikt nie sprawdza jak ktoś jeździ. Później jak wyjdą problemy to lepiej zwolnić człowieka zamiast go doszkolić. Fakt nie zawsze się da tak zrobić, a niektórzy są po prostu też głupio uparci.Z jakością pracy niektórych kierowców autobusów nie jest dobrze. Z kulturą też. Mimo, że stanowią mniejszość potrafią robić niepotrzebny zły PR innym porządnym ludziom. Szkoda.

 • xyz – 29.07.2017

  Inwalida powinien mieć opiekuna. i to on powinien otwierać mu rampe.

 • Bubu – 30.07.2017

  Kierowca miał słabszy dzień, nie postąpił właściwie to jasne. Były jak czytałem wcześniej zatargi z tym chłopakiem na wózku... kierowca dał się niestety sprowokować.

 • aso – 30.07.2017

  To była ustawka TVN. Ci co nagrywali ustawili się wcześniej z tym inwalidą po wcześniejszym kontaktcie z TVN. Nawet KODziarz się znalazł krzyczący ,,Jest Pan Chamem , Kaczyński to Pana kolega. Ciekawe ile TVN mu zapłacił za ten tekst. Potem szybko filmik pojawił się w Faktach TVN. Dalej wierzcie mainstreamowi. Ich zadaniem jest skłócić Polaków ze sobą, poprzez właśnie nagrywanie i donoszenie. A ,że ludzie tracą przez nich pracę to nie istotne . Liczy się tylko szczucie jednych na drugich.

 • Nie wierzę w normalność – 30.07.2017

  Tak to musiała być prowokacja! Przecież żaden uczciwy Polak nie uwierzy, że niepełnosprawny chciał wjechać z wykorzystaniem rampy. No jak! Pasażerowie ustawieni. A wystarczyło wyjść, rozłożyć rampe i ta straszna prowokacja nie odniosła by sukcesu.

 • Ts – 30.07.2017

  No właśnie - wystarczyło zachowywać się normalnie i ustawka by się nie udała. Może zrobili ustawkę, bo właśnie ten niepełnosprawny miał bez przerwy problemy z tym kierowcą?

 • jaru – 01.08.2017

  jak slychac na filmie to inny pasazer obrazil kierowce nie osoba na wozku inwalidzkim

 • jaru – 01.08.2017

  xyznie zycze ci zostac inwalida

 • ADAMO – 01.08.2017

  Można było nie zwalniać tego kierowcy, należało z tym człowiekiem spokojnie porozmawiać, może chłopina miał zły dzień. ZTM powinien zatrudnić psychologa, jeśli certyfikuje kierowców, także każdy kierowca powinien doświadczyć wjazdu na wózku do wnętrza niskopodłogowego autobusu - bez platformy i platformą. Sam nieraz widziałem o wiele gorsze, chamskie zachowanie w stosunku do zwykłych pasażerów tyle, że bez biletu, ze strony kontrolerów ZTM i tym włos z głowy nie spadnie. A wracając do niepełnosprawnego pasażera to miał on rację, bo w końcu ta rampa i niskopodłogowy autobus są bezwarunkowo dla jego wygody.

 • brak słów – 02.08.2017

  dlaczego nikt w mediach nie powie, co działo sie wcześniej, że między tym kierowcą a niepełnosprawnym były już jakieś zatarczki? dlaczego to "pasażerowie" oczerniają tego kierowcę? może trzeba zrobić tak, że każdy taki udup siądzie za kółko i pojeździ? a niech dalej idioci zwalniają - za chwile będą szukać szoferów, zobaczycie!

 • XYZ – 02.08.2017

  A czasem kierowca nie chciał wpuścić osoby, ze względu, że już tam była osoba na wózku? Była osoba nagrywająca ALE udostępniła filmik, kobieta na wózku inwalidzkim. Sytuacja dosyć dziwna.

 • chondryt – 03.08.2017

  Dobrze, że kierowca został zwolniony, chamskie traktowanie niepełnosprawnych na wózkach przez kierowców firmy Arriva jest częste i zdarza się nie tylko na 516 ale także na 103. Kierowcy Arrivy nie mają widać na kim wylewać swoich frustracji, a na pasażerach, którzy i tak mają w życiu "pod górę". Straszne, niewyobrażalne chamstwo, pasażer nazwał rzecz po imieniu. Być może teraz sytuacja się poprawi, bo inni będą się bali utraty pracy.

 • ! – 03.08.2017

  @chondryt: to zapraszam za kółko jeździć z tym bydłem!!!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....