TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Zakończyła się rewitalizacja dworca Chebzie
InfoRail.pl - Opublikowano: 17.12.2018 10:29:26
Zakończyła się rewitalizacja dworca Chebzie (foto: UM Ruda Śląska)

Po kilkunastu miesiącach prac Ruda Śląska zakończyła rewitalizację zabytkowego dworca kolejowego w dzielnicy Chebzie.

Efektowny dworzec obsługuje już pasażerów; w wyremontowanych pomieszczeniach będzie biblioteka. Podobną modernizację zrealizowano niedawno w Rumii w woj. pomorskim, gdzie we wnętrzach podupadłego niegdyś dworca powstała biblioteka. Dziś "Stacja Kultura" cieszy się dużą popularnością, a w 2016 r. w prestiżowym konkursie zdobyła tytuł najpiękniejszej biblioteki na świecie.

Samorząd Rudy Śląskiej postanowił stworzyć podobne miejsce u siebie. Prace budowlane na dworcu w Chebziu, położonym przy głównej linii kolejowej Katowice - Gliwice, rozpoczęły się we wrześniu ub. roku. W piątek miasto poinformowało o ich zakończeniu. Dostępna jest już ogrzewana hala dworcowa. Parking na kilkadziesiąt samochodów zostanie otwarty w przyszłym tygodniu.

Pseudomur pruski na elewacji

Budynek dworca w Chebziu jest jednym z symboli Rudy Śląskiej. Najbardziej charakterystycznym elementem stacji jest budynek dworcowy – z elewacją wykonaną w formie "pseudomuru pruskiego" - na ruszcie stalowym wypełnionym cegłą licową. Rewitalizacja dworca stała się możliwa dzięki wykupieniu obiektu przez miasto od PKP. Wartą blisko 1 mln zł transakcję zawarto pod koniec 2016 r.

"Zakończyliśmy prace budowlane i przystępujemy do drugiego etapu, czyli wyposażenia biblioteki. Najważniejsze, że uratowaliśmy zabytkowy obiekt" - oceniła cytowana w informacji miasta jego prezydent Grażyna Dziedzic. "Przejmując budynek dworca wiedzieliśmy, że nie wystarczy jego remont, ale kluczowy będzie pomysł na wykorzystanie obiektu, aby miejsce żyło" – dodała.

Kompleksowa modernizacja

Kompleksowa rewitalizacja polegała przede wszystkim na adaptacji wnętrza budynku na potrzeby biblioteki. W głównej hali powstała stalowa antresola ze szklaną balustradą, gdzie znajdą się regały biblioteczne oraz czytelnia. Na końcu holu przeszkleniami wydzielono przestrzeń pod wypożyczalnię; powstała też sala animacyjna i pomieszczenia dla bibliotekarzy.

Odrestaurowano zabytkową klatkę schodową, nitowane słupy żeliwne i ornamenty na sufitach. "To, co było przez kilkadziesiąt lat zakryte ścianami, nawy oraz historyczna konstrukcja kratowa, jest odsłonięte i teraz widoczne dzięki zamontowaniu przeszklonych przepierzeń" - wskazał naczelnik wydziału inwestycji w magistracie Piotr Janik.

Obiekt zachował funkcję pasażerską. Ma być głównym punktem centrum przesiadkowego w dzielnicy Chebzie. "Zainstalowaliśmy ogrzewanie podłogowe, będą ławki dla podróżnych, dzięki czemu będą oni mogli poczekać na odjazd pociągu w komfortowych warunkach" - zapowiedział Janik. Jak przed laty na dworcu ma też działać kawiarenka

Bibliogród na dworcu

Jedną z atrakcji odnowionego miejsca ma być "bibliogród". "To przestrzeń, która utworzona zostanie na zewnątrz budynku. Znajdzie się tam zieleń oraz drobne elementy architektury. Czytelnicy, korzystając z biblioteki, będą również i tam mogli spędzić wolny czas z książką w ręku" - zasygnalizował dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej Krystian Gałuszka.

Otwarcie nowej biblioteki planowane jest na przełom pierwszego i drugiego kwartału 2019 r. "Biblioteka zostanie wyposażona w oryginalny sprzęt biblioteczny. Znajdzie się tu wypożyczalnia ogólna wraz z mediateką, wypożyczalnia historyczna, kawiarnia - czytelnia oraz galeria +Fermata Godula+" – zapowiedział Gałuszka.

Koszt prac wyniósł blisko 8 mln zł. Miasto przygotowało dwa wnioski o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych: dzięki wpisaniu w 2016 r. budynku do wojewódzkiego rejestru zabytków jeden mógł zostać złożony konkursie dotyczącym renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego (o ponad 6 mln zł dotacji); drugi – pod kątem rewitalizacji obszarów zdegradowanych (o ok. 7 mln zł).

Wiosną br. zarząd woj. śląskiego zdecydował o dofinansowaniu 38 projektów na 67 zgłoszonych w konkursie Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dot. dziedzictwa kulturowego. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się trzy Rudy Śląskiej - najwięcej spośród wniosków złożonych przez samorządy lokalne.

Obok przedsięwzięcia: Stacja Biblioteka - modernizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego za 8,5 mln zł (w tym 6,5 mln zł z RPO i ponad 760 tys. zł ze środków budżetu państwa), unijne środki z tego konkursu trafiły w Rudzie Śląskiej na renowację zabytkowego budynku kolonii robotniczej Ficinus za 2,8 mln zł (w tym 1,5 mln zł z RPO) oraz modernizację i renowację zabytkowego budynku Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka za 4,8 mln zł (w tym ponad 3,9 mln zł z RPO).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Ruda Śląska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....