TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Złoty Impuls już w Szczecinie. Z ETCS 2!
InfoRail.pl - Opublikowano: 29.05.2017 13:28:37
Złoty Impuls już w Szczecinie. Z ETCS 2! (foto: Newag)

W poniedziałek, 29 maja, na dworcu Głównym w Szczecinie odbyła się uroczystość przekazania pierwszych trzech z siedemnastu zamówionych w 2016 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego elektrycznych zespołów trakcyjnych IMPULS. Jeden z nich to skład wyjątkowy.

Wyjątkowy, bo złoty. Ale nie tylko. Jak już pisaliśmy na łamach InfoRail.pl to prezent dla wszystkich pasażerów i pasjonatów kolei. Dziś producent jednostek – nowosądecki Newag – przekazał skład nowemu właścicielowi. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Transportu UMWZ – Jadwiga Rajkiewicz, Wiceprezes spółki Przewozy Regionalne – Artur Kowalczyk, Dyrektor Zachodniopomorskiego Oddziału Przewozów Regionalnych – Andrzej Chańko oraz Prezes NEWAG S.A. Zbigniew Konieczek.

Jak wspominamy wcześniej wśród pierwszych trzech pojazdów typu 36WEa, oznaczonych kolejno numerami 031 – 033 jeden jest wyjątkowy, bo złoty. Pozostałe są już w malowaniu "standardowym", zgodnym z malaturą z poprzedniego zamówienia nowego taboru. Po torach jeździ już trzynaście pojazdów IMPULS, których dostawa zakończyła się w grudniu 2015 roku.

Pasażerowie na Pomorzu Zachodnim warci są złota. Pomorze Zachodnie warte jest złota. To pierwszy z 17 pojazdów, które kupiliśmy po to by nasza flota była złożona tylko z nowoczesnych pojazdów jak właśnie ten. Niech jeździ bezpiecznie – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Warto podkreślić, że złoty Impuls 36WEa – 031 jest wyjątkowy nie tylko z uwagi na malaturę. Jaki jest zatem drugi, może nawet ważniejszy powód wyjątkowości? To właśnie on jako pierwszy pojazd w Polsce uzyskał zezwolenie ETCS poziomu drugiego wydane przez Urząd Transportu Kolejowego. ETCS jest częścią wdrażanego w Unii Europejskiej systemu ERTMS, który ma zapewnić interoperacyjność transportu kolejowego, czyli możliwość swobodnego poruszania się pojazdów szynowych w sieciach kolejowych poszczególnych państw bez konieczności zatrzymywania się na granicach oraz wymiany lokomotyw, bądź maszynistów. Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl, a na co uwagę zwracał szef Newagu Zbigniew Konieczek, ETCS-u poziomu drugiego nie mają nawet Pendolino.

Jest mi niezmiernie miło, że mogę uczestniczyć w przekazaniu kolejnego już Impulsa. By służył mieszkańcom ziemi zachodniopomorskiej. Jest dlatego złoty, ponieważ to pierwszy w Polsce i jedyny zgodny z nowymi normami i standardami. W ramach złotego medalu dostaje Pan złoty pociąg. - powiedział prezes spółki NEWAG S.A. Zbigniew Konieczek. Na dowód szef firmy z Nowego Sącza przekazał na ręce marszałka Geblewicza certyfikaty wydane m.in. przez Instytut Kolejnictwa.

Po 3 czerwca 2017 roku Złoty Pociąg będzie kursować po Pomorzu Zachodnim, w szczególności na trasach nadmorskich. Nie będzie oznakowany w kolejowych rozkładach jazdy, jednak Urząd Marszałkowski ma podpowiadać podróżnym na jakich trasach i w jakich godzinach będzie można go spotkać. Premierowy przejazd zaplanowano na trasie Szczecin-Kołobrzeg-Szczecin. Bilety na ten kurs będzie można zdobyć na profilu facebookowym województwa, od piątku 19 maja br. Później będzie kursował na różnych trasach województwa. Wszystkich tych, którzy chcieliby zabrać się na pokład Złotego Pociągu w jego dziewiczym rejsie po Pomorzu Zachodnim, zapraszamy do konkursu. Pociąg w Kołobrzegu wjedzie pod samą latarnię morską. Będzie tam eksponowany przez 4 godziny, więc będzie również okazja do spędzenia czasu nad morzem – zachęcał Olgierd Geblewicz.

Pociąg ma być atrakcją nawiązującą do słynnego "złotego pociągu" z Wałbrzycha, który nie został jednak odkryty. To nie koniec akcji związanych ze Złotym Pociągiem. Kiedy już wyruszy w regularne kursy, każdy, kto zrobi sobie z nim zdjęcie, tzw. "selfie", będzie miał szansę wygrać atrakcyjne nagrody. Trzeba tylko wysłać fotkę na profil facebookowy województwa i liczyć, że zostanie doceniona przez komisję konkursową. Do wygrania będą nagrody finansowe, upominki i …przejazd w kabinie maszynisty.

Producent jednostek – firma Newag – przypomina, że elektryczne zespoły trakcyjne z rodziny Impuls są pojazdami niskopodłogowymi z jednoprzestrzennym wnętrzem, wyposażonym m.in. w pełny monitoring wnętrza, klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, opcjonalnie w automaty do sprzedaży biletów oraz kasowniki biletowe. Wnętrze zostało dostosowane do przewozu osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano podjazdy (pochylnie), wysuwane stopnie, windy, szerokie przejazdy oraz miejsce do przewozu wózków i rowerów.

Wartość inwestycji to ponad 250 mln zł. Poziom dofinansowania zakupu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego może wynieść 85 proc., a pozostałe środki pochodzić będą funduszu kolejowego i środków własnych województwa.

Nowo zakupione pojazdy zostaną przeznaczone m.in. na relacje Poznań – Krzyż – Choszczno – Szczecin; Słupsk – Koszalin – Szczecin; Szczecin – Świnoujście oraz na zastąpienie starszego taboru na liniach Szczecin – Gryfino – Chojna – Kostrzyn; Szczecin – Wysoka Kamieńska – Kamień Pomorski.

Po dostarczeniu 17 pociągów, w 2018 zakończy się proces modernizacji całego taboru województwa. Oznacza to, że za rok wszystkie połączenia regionalne będą obsługiwane nowoczesnymi, zmodernizowanymi, bądź nowymi pojazdami. Pomorze Zachodnie będzie pierwszym polskim województwem, któremu to się udało. Ten olbrzymi wysiłek inwestycyjny sięgnie sumy ok. 770 mln zł, w większości pochodzących z funduszy unijnych. Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślał, że inwestycje prowadzone są z perspektywą uruchomienia kolejnych połączeń, z założeniem, że będzie więcej pasażerów i pracy operacyjnej do wykonania. Chcemy być regionem z najnowocześniejszym taborem. Nowe pojazdy wejdą także w skład floty obsługującej Szczecińską Kolej Metropolitalną – mówił marszałek.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Newag
Impuls
Zachodniopomorskie
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
NASZE TOP 10
Czytane
Komentowane
Filmy
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....