TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

Zmiana wizerunku PKP Intercity
Ryszard Piech - Opublikowano: 27.10.2009 15:54:35 15 komentarzy
Zmiana wizerunku PKP Intercity

W ostatnim okresie PKP Intercity przeżywa dosyć poważne problemy tak taborowe jak i wizerunkowe. Przeprowadzone na szybko usamorządowienie PKP PR i wcielenie przewozów międzywojewódzkich do PKP IC wywołuje swoje reperkusje po dziś dzień. Jednak w najbliższym czasie może to ulec zmianie, wraz z kompleksową reformą oferty przewozowej.

Stan obecny

Na chwilę obecną oferta PKP IC jest bardzo rozbudowana i w zasadzie większość pasażerów nie kojarzy jednoznacznie pociągu, którym podróżuje oraz taryfy przewozowej jaka w danym pociągu obowiązuje. Spółka oferuje połączenia kategorii EC (EuroCity), IC (InterCity), Ex (Ekspres), TLK (Tanie Linia Kolejowe), Posp. (Pospieszny), EN (EuroNight) oraz międzynarodowe pociągi pospieszne i chyba najmniej rozpoznawane połączenia nocne. Galimatias taryfowy sprawia, że nawet kasjerki mają czasem problemy ze sprzedażą właściwego biletu, nie wspominając już o zwykłych pasażerach, dla których większości cała kolej to jedno „PKP”, a kategoria pociągu jest określana na podstawie napisu na burcie wagonu... . Uporządkowanie tego zagadnienia już od dłuższego czasu było pilącą potrzebą, natomiast po włączeniu przewozów międzywojewódzkich stało się wręcz konieczne. Wbrew obawom o jakiekolwiek zaniechanie działań rozwojowych pod nowym zarządem spółka mimo wszystko pracowała w ukryciu nad uproszczeniem i scaleniem oferty przewozowej, a jej pierwsze wizualne efekty można było zaobserwować na targach Trako 2009.

Co zostaje bez zmian

Oczywiście jeszcze nie wszystkie szczegóły nowej oferty przewozowej PKP IC są obecnie znane, jednak pewnym jest, że pociągi kategorii EC i EN pozostaną bez zmian. Jedyną większą równicą będzie fakt, że obsługę trakcyjną pociągów BWE przejmą od maszyn EP09 nowoczesne Taurusy. Jedna z dwóch maszyn w barwach PKP IC była wystawiana na Trako, natomiast druga wykonała w dniu 14.10.2009 (inauguracja targów Trako 2009) pierwszy oficjalny kurs z pasażerami, prowadząc pociąg IC Neptun na trasie Warszawa –Gdynia Główna. Krok ten był możliwy dzięki wydaniu przez UTK świadectwa dopuszczenia do ruchu dla tej serii w Polsce. Niestety pierwszy kurs dotarł z 30 minutowym opóźnieniem, a powrotny do Warszawy z aż 70 minutowym. Na ten wynik złożyły się dwa czynniki. Pierwszym było wyjątkowo mocne załamanie pogody w dniu 14 października oraz trwająca na trasie Warszawa –Gdańsk modernizacja linii. W efekcie można było się jasno przekonać, że bez nowoczesnej infrastruktury nowoczesne maszyny są nam średnio potrzebne. Taurus przemierzał ten odcinek linii E65 do zakończenia targów, a po tym wydarzeniu miał być skierowany do obsługi trasy Warszawa –Kraków, jednak ostatecznie trafił na czoło jednej pary pociągów BWE, gdzie nowoczesna maszyna miała okazję do wykazania swoich zalet. Docelowo maszyny tej serii mają obsługiwać wszystkie pociągi BWE oraz EN Jan Kiepura jak również pociąg nocny „Stanisław Moniuszko”z Warszawy do Berlina, który od nowego rozkładu jazdy będzie jeździł magistralą E20 zamiast Ostbahn. Oczywiście w pierwotnym układzie Taurus kursuje jedynie na polskim odcinku, jednak możemy się spodziewać, że po podpisaniu stosownych umów lokomotywy te będą ciągnęły pociągi BWE w całej relacji, natomiast dokąd będą dojeżdżały pry obsłudze pociągów nocnych nie jest obecnie wiadomo. Pozostałe z 10 zamówionych maszyn ma się pojawiać na linii CMK do Krakowa i Katowic, natomiast nie jest jeszcze znana możliwość obsługi pociągów EC, które obecnie mają zmianę lokomotywy w Bohuminie. Teoretycznie Taurusy są certyfikowane do pracy na torach Czech i Austrii, stąd w przyszłości byłaby możliwość obsługi tymi maszynami całych relacji pociągów EC do Wiednia lub Pragi. Z racji umów międzynarodowe pociągi nocne najprawdopodobniej pozostaną bez zmian, co nadal będzie wywoływało niejasności odnośnie taryfy w nich obowiązującej.

InterCity w nowej formie

Drugą częścią reformy oferty PKP IC ma być rozszerzenie ilości pociągów IC, które mają zastąpić znaczną większość pociągów Ex oraz wybrane TLK. Wraz ze zwiększeniem ilości pociągów kategorii IC zmniejszeniu ma ulec miejscówka z dotychczasowych 25 zł na 15 zł. Jednak pozostawienie stałej taryfy nadal będzie sprawiało przepełnienie jednych pociągów oraz zmniejszoną ilość pasażerów w innych zwłaszcza, gdy dotychczas tańszy pociąg EX zostanie zrównany cenowo z jadącym w godzinach szczytu IC. Dlatego wraz z tą zmianą należałoby wprowadzić system zmiennych opłat w zależności od godziny przejazdu i dnia tygodnia, co pozwoliłoby na optymalne zapełnienie składów. Szczegółowo nowości w zakresie pociągów IC opisujemy w odrębnym artykule.

Tanie Linie Kolejowe alias Twoje Linie Kolejowe

Na drugim końcu skali mają się znaleźć pociągi kategorii TLK, które obecnie PKP IC chce przedefiniować z Tanich Linii Kolejowych na Twoje Linie Kolejowe. Trzeba przyznać zmiana bardzo zmyślnie opracowana i mająca szanse powodzenia. Pociągi tych kategorii miałyby (za wyjątkiem już kursujących TLK) zastąpić wybrane pociągi Ex, oraz wszystkie pospieszne. W nowej definicji pociągi TLK byłyby zestawiane z wagonów klasy drugiej bez rezerwacji oraz z wagonów klasy pierwszej z obowiązkową rezerwacją. Bardzo ciekawym pomysłem jest zróżnicowanie cen biletów pomiędzy klasy pierwszą i drugą jedynie o koszt miejscówki na klasę pierwszą. Dzięki temu udałoby się połączyć wymagania różnych grup społecznych i typów podróży w jednym pociągu. Oczywiście jak zwykle pozostaje oczekiwać jak w praktyce oferta ta będzie wyglądać. Bowiem część osób obawia się ukrytej podwyżki cen biletów, natomiast inni upatrują się dalszych cięć i likwidacji wśród obecnych połączeń pospiesznych i choć oficjalnie spółka zaprzecza tym doniesieniom, to jednak życie nie raz pokazało, że takie zapewnienia mogą być niesłowne.

Wraz ze zmianą definiowania połączeń TLK PKP IC zdecydowało się na wprowadzenie odrębnych barw dla wagonów obsługujących te połączenia. Dzięki temu pasażerowie w końcu zaczną rozróżniać poszczególne kategorie pociągów. Dla wagonów klasy pierwszej wybrano zewnętrzny kolor pomarańczowo-żółty, natomiast dla klasy drugiej przewidziano kolor niebieski. Ogólnie rzecz ujmując schemat malowania prezentuje się dosyć nowocześnie i spełnia założenia praktyczne w formie odrębnego koloru drzwi jak również odrębnego koloru dla poszczególnych klas wagonowych. Takie zewnętrzne rozróżnienie jest ważne w przypadku pociągów bez rezerwacji miejsc, gdzie pasażer musi zlokalizować swój wagon na podstawie wizualnej oceny składu na peronie. Z drugiej strony malowanie pociągów IC powinno zostać zunifikowane do jednego schematu bez odrębnych kolorów dla różnych typów wagonów, gdyż pasażer kupuje bilet na konkretny wagon i to właśnie ten numer powinien być najbardziej widoczny, natomiast umiejscowienie poszczególnych wagonów na peronie jest zapowiadane przez megafon.

Oprócz nowego wzoru malowania z zewnątrz wewnątrz wagony dla pociągów TLK nie będą się wyróżniały jakoś specjalnie od obecnie stosowanych. Wagony klasy pierwszej pozostaną przedziałowe z sześcioma miejscami w przedziale, natomiast klasa druga będzie się składała z wagonów przedziałowych z ośmioma miejscami w przedziale. Będą również dostępne wagony bezprzedziałowe klasy 2 zmodernizowane w ramach SPOT, jak również szereg wagonów 111Arow, które de facto prezentują poziom IC i w takich pociągach dosyć często występują. Podczas Trako 2009 w barwach TLK zaprezentowano właśnie wagon typu 111Arow, który powstał w efekcie modernizacji wagonu 111A wyprodukowanego przez HCP w 1988 roku. Wcześniejsze wagony tego typu powstawały w skutek modernizacji zbędnych kuszetek 110Ac. Po przebudowie wykonanej w Pesie wagon zyskuje 66 miejsc siedzących w głównym salonie oraz 12 miejsc do mocowania rowerów. Oprócz tego wagon zyskuje klimatyzację, elektroniczne tablice informacyjne oraz ekrany LCD –jak na TLK bardzo bogate wyposażenie.

Prezentowany wagon klasy pierwszej, choć dotyczącej młodszego wagonu typu 140A i wyższej klasy reprezentuje znacznie niższy poziom wyposażenia, co odnosi się do jego modernizacji w 2005 roku. Wagon oprócz zyskania nowych paneli ściennych, znacznie poprawiających estetykę, zyskał również nowe siedzenia. Choć po zaledwie 4 latach eksploatacji to materiał obiciowy mocno się zużył. Oczywiście pozostawiono tradycyjne wózki oraz wyłącznie system nawiewu z funkcją ogrzewania. Generalnie w pociągach pospiesznych przemianowanych na TLK nie ma co oczekiwać jakiejś znacznej poprawy jakościowej. Choć po stronie organizacyjnej może to być tak długo oczekiwana nowa jakość.

Resume

Ogólnie reforma oferty przewozowej PKP IC wydaje się był trafioną zmianą, która przynajmniej w jej teoretycznym obecnym brzmieniu wykazuje się sensowną. Zmniejszenie ilości dostępnych kategorii pociągów oraz jaśniejsze określenie ich różnic w parametrach pozwoli zwiększyć przejrzystość oferty. Niestety nadal po macoszemu są traktowane połączenia nocne, które w Polsce, z obecnymi czasami przejazdu nadal nie mogą zostać zastąpione poprzez pociągi dzienne. Mimo tego usystematyzowanie zagadnienia i stworzenie jasnej oferty w tym zakresie zostało pominięte. Podobne zamieszanie będą nadal stwarzały międzynarodowe pociągi nocne. W tych przypadkach usankcjonowanie faktu, że pociąg ciągnie wagony dzienne, kuszetki i sypialne powinien być bardziej naznaczony choćby poprzez wprowadzenie kategorii EN, nawet w przypadku jedynie fakultatywnej rezerwacji miejsc w wagonach dziennych. Natomiast w ruchu krajowym konieczny byłby powrót do nazwy Nocny Ekspres (NEx) lub zaadaptowanie kategorii Inter City Night (ICN). Jednak czy reforma przybierze korzystny, czy negatywny obraz przekonamy się w najbliższym czasie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP
PKP IC
IC
EC
Ex
TLK
Posp.
Siemens
Taurus
Trako 2009
Pesa
111A
111Arow
HCP
140A
 • Michał Nowak – 27.10.2009

  Ciekawie zapowiada się PKP IC. Zobaczymy, co będzie jak zmiany wjadą na tory.

 • Rybniczanin – 28.10.2009

  Oby jaknajmniej tych "nowoczesnych" bezprzedzialowców! Zawsze tam jest tak duszno że omijam je szerokim łukiem.

 • JP – 30.10.2009

  Więc te okropne wagony bezprzedziałowe z siedzeniami przy ścianie zawitają teraz na pospieszne?

 • Piotr – 31.10.2009

  Te wagony bezprzedzialowe to skandal. Niedawno jechalem EC przy oknie... to znaczy, przy scianie i moglem sobie cala trase do Berlina ogladac wykladzine scienna. Jesli juz, to powinny to byc odpowiednie wagony, a nie przebudowane przedzialowe z duzymi odstepami miedzy oknami. Albo uklad siedzen powinien byc inny.

 • – 02.11.2009

  Polecam artykul: http://news.komunikacja.krakow.pl/kraj/1199,1,artykul,narazil_sie_politykom,_bo_chce_reformowac_koleje.html Moze eksperci jak R Piech zaczna wkoncu pokazywac glupote niektorych politykow a nie tylko lobbowac za prywatyzacja, rozfrabieniem kolei...

 • R. Piech – 02.11.2009

  Bezimienny, ciężko domyśleć się co chcesz zasugerować tym stwierdzeniem. Bowiem to właśnie obecnie kolej jest zależna od głupoty niektórych polityków, natomiast jej prywatyzacja odcina tą chorą więź między polityką a transportem. Prywatne spółki kolejowe działają na zasadzie podpisanych kontraktów za które są rozliczane lub na podstawie własnego rachunku kosztów, więc po prywatyzacji nie musiałbym się zajmować "śliskimi" sprawami głupoty co niektórych polityków. Właśnie dlatego należy leczyć tą patologię poprzez głośne mówienie o konieczności prywatyzacji kolei zamiast "leczyć" objawy poprzez wskazywanie bieżących skandali.

 • – 03.11.2009

  Naprawde masz klapki na oczach i to betonowe albo olowiane skoro nie widizsz z jakim skutkiem prywatyzacja w Polsce sie konczy , chociaz ostatni przyklad z Katarem..... Na pewno jest lepszy dla pasazera, ale nie dla prezesow kolei model niz model brytyjski tak bez Ciebie lansowany w ktorym to pasazer jest dobrem, a nie tak jak w tym artykule napisane "wrogiem" kolei....

 • R. Piech – 03.11.2009

  Wymień schrzanioną prywatyzację kolei pasażerskiej w Polsce? W Polsce jak dotąd nie sprywatyzowano żadnej spółki kolejowej! Natomiast na podanym przykładzie widać, że zmiana politycznego uzależnienia ze spółki państwowej na spółkę samorządową (choć też państwową) nijak nie zmienia patologii politycznych, zmieniają się tylko urzędnicy. Jeżeli nadal szukasz idealnego sposobu na "jedną jedyną słuszną narodową państwową kolej", to chyba sam raczysz patrzeć przez betonowe klapki. Nie podoba Ci się model brytyjski, to przeanalizuj model szwedzki od lat uwolniony, gdzie SJ AB przegrywa z kretesem kolejne przetargi, a za niedługo utraci monopol na przewozy dalekobieżne... .

 • – 03.11.2009

  Skoro zadna ze spolek nie jest prywatna, to czemu mamy taki wahlarz biletow i jeden przewoznik nie uznaje biletow innego...to po co caly ten cyrk.....?

 • R. Piech – 03.11.2009

  O to zapytaj tych polityków, którzy robili te pseudo reformy zamiast sprywatyzować lub zliberalizować kolej.

 • – 03.11.2009

  Skoro rozkrecilismy ten cyrk to nie skazujmy sie monopol IC w dalekobieznych jak to jest w UK obecnie /Arriva CrossCountry/...ale na zasadzie przetargów niech cześć obsługuje InterRegio PR cześć KM< KD ale niech będzie wspolny bilet liczony wspólnym kilometrazem, a nie 10 biletow..

 • – 03.11.2009

  W ostanim poscie nie przyznaje racji prywatyzacji jako własciwej drogi tylko pokazuje przykłady jak zrobic kolej przyjazną pasazerowi a nie stadku prezesów, zdzichów i rychów... Powinnismy w tym momencie odejśc od monopolu IC i wspierac PR...

 • R. Piech – 03.11.2009

  To zapewne zauważyłeś, że interREGIO jest na tym portalu wspierane, natomiast dla głównych tras proponowany jest scenariusz otwartego dostępu jako rozwinięcie liberalizacji przewozów międzynarodowych, które nastąpią 1 stycznia 2010 roku

 • Warszawiak – 03.11.2009

  Liberalizacja nastąpi, ale czy my to w tym rozkładzie odczujemy w jakikolwiek sposób? Jakiś nowy przewoźnik, nowe połączenia? "Liberalizacja 01.01.2010" słyszę od dawna, ale jakoś teraz o zmianach cicho :(

 • R. Piech – 03.11.2009

  Wiadomo, że od 01.01.2010 nie będzie żadnych niezależnych operatorów. Bowiem uwolnione zostają przewozy międzynarodowe w których niezależni operatorzy musieliby konkurować z dotowanymi EC. Dodatkowo przewozy międzynarodowe nie generują tak dużych potoków jak krajowe, czas jazdy jest stosunkowo długi, a koszty związane z organizacją większe. Ale jak to mawiają "pożyjemy, zobaczymy".

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....