TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBus

InfoTram

ZNTK Poznań /Sigma na Trako
R. Piech - Opublikowano: 06.11.2007 16:54:53
ZNTK Poznań /Sigma na Trako

Podczas targów Trako 2007 swoje stoisko posiadł również ZNTK Poznań, które występowało pod szyldem większościowego udziałowca firmy Sigma.

ZNTK Poznań od lat był znaczącym producentem na rynku kolejowym w Polsce. Pierwszym sukcesem okazały się nowoczesne wózki do wagonów pasażerskich, a po nich przyszedł czas na autobusy szynowe Regio Tramp. Przez pewien okres ZNTK było głównym dostawcą pojazdów tego typu, aż do pojawienia się problemów finansowych w 2005 roku. Właśnie w tamtym okresie swoją obecność w spółce zaznaczyła firma Sigma, która wyciągnęła przedsiębiorstwo z zapaści. Dzięki temu ZNTK Poznań produkuje nadal, czego efekty można było zobaczyć na targach Trako

  

Wózki toczne do wagonów. 

ZNTK Poznań stało się dostawcą nowoczesnych wózków do wagonów osobowych. Są w nie wyposażone np. wagony 145Ac, 154Aa, czy sypialne 305A oraz wielu zmodernizowanych wagonów. Bez wątpienia kolejne dostawy nowych wagonów dla PKP Intercity będą oznaczały kolejne wagony z wózkami z ZNTK Poznań. Na chwilę obecną dla potrzeb przewozów pasażerskich oferowane są wózki 25ANap, które są wyposażone w usprężynowanie pneumatyczne oraz trzy hamulce tarczowe na oś. Wózki te pozwalają na jazdę z prędkością do 200km/h, dzięki czemu w niczym nie ustępują produktom zachodnim. Są to wózki przystosowane do poruszania się po sieci kolejowej o rozstawie szyn 1435 mm. Jednak Polska graniczy z państwami posiadającymi rosyjski rozstaw szyn 1520mm. Dlatego też palącym problemem staje się prowadzenie pociągów o zmiennym rozstawie kół. W efekcie opracowano w Polsce już w 2000 roku system SUV2000, a następnie zaaplikowano go do wózka 25AN, tworząc nowy produkt 25AN/S. Wózek ten eliminuje godzinny postój na stacji granicznej, na rzecz zmiany rozstawu kół podczas jazdy pociągu przez specjalny tor przestawczy. Niestety zabudowa tego systemu wymusiła zmniejszenie ilości tarcz hamulcowych do dwóch na oś, co odbiło się na zmniejszeniu prędkości maksymalnej do 160km/h. Zastąpiono również sprężyny pneumatyczne na rzecz tradycyjnych stalowych. Niestety system ten jest nadal w fazie doskonalenia, przez co jedynie pojedyncze pociągi jadące na wschód są wyposażone w stosowne wózki. Jednak system SUV2000 ma znaleźć również zastosowanie w przewozach towarowych. Specjalnie dla tego typu przewozów opracowano wózek typu 6RS/N. Konstrukcyjnie nawiązuje on do typowych wózków towarowych. Posiada on prędkość maksymalną 120km/h oraz nacisk na oś 22,5T, podczas gdy wózki 25AN mają nacisk jedynie 16T. Niewątpliwie ZNTK Poznań ma duży wkład w rozwój nowoczesnych wózków tocznych w Polsce, dlatego z zadowoleniem należy przyjąć fakt, że firma wybrnęła z zapaści finansowej. Mamy również nadzieję, że najbliższe zamówienia od PKP Intercity zaowocują zamówieniami na wózki 25ANap.

 

Zespół Trakcyjny „Lizard”

Nie lada zaskoczenie wzbudzała wizualizacja zespołu trakcyjnego, umieszczona na folderze firmy Sgma. Niestety nie udało się uzyskać dokładniejszych danych na temat zaawansowania prac nad tym pojazdem. Dlatego pozostaje jedynie spekulować. Patrząc na kształt pojazdu oraz jego nazwę, nie prowadzi ona do żadnych istniejących obecnie na rynku europejskim pojazdów. Nazwa Lizard jest widoczna na wyświetlaczu, dlatego można sądzić, że jest to przynajmniej robocza nazwa projektu. Przyglądając się dokładniej wizualizacji widać wyraźnie, że została ona wykonana na tle polskiej infrastruktury, co potwierdzałoby, że jest to pojazd koncepcyjny. Kształt czoła oraz zabudowanie sprzęgu zdawałoby się sugerować przeznaczenie do szybkich pociągów, jednak spoglądając na układ wagonów i drzwi nasuwa się raczej przeznaczenie regionalne. Pojazd posiada zarówno drzwi, jak i wózki w układzie zbliżonym do ED74. Tak więc wszystko wskazuje, że pojawia się kolejny konkurent do pretendowania o rynek elektrycznych zespołów trakcyjnych w Polsce. Nie ma co ukrywać, że jest to najbardziej perspektywiczny rynek dla dostawców pojazdów kolejowych. Polskie koleje powinny kupować conajmniej 50 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych rocznie, co pozwala na egzystencję aż trzech producentów w tym segmencie. Jednak patrząc na wizualizację nie widać jednoznacznie pantografu, tak więc nie jest wykluczone, że pojazd będzie dostępny również jako spalinowy. Choć akurat w tym segmencie rynku nie zamawiano dotąd pojazdów o takim charakterze.

 

Bez wątpienia ZNTK Poznań ma już duży dorobek w dziedzinie kolejnictwa w Polsce. Zakład posiada w swojej ofercie nowoczesne wózki do wagonów, oraz autobusy szynowe. W bieżącym roku ZNTK Poznań jest trzecim dostawcą nowego taboru na rynek polski. Niestety problemy finansowe zaszkodziły wizerunkowi przedsiębiorstwa, który miejmy nadzieję zostanie odbudowany. Bardzo dużą nadzieję można pokładać w projekcie nowego EZT, które na wizualizacjach prezentuje bardzo wysoki poziom. Niestety milczenie zakładu wypowiada chyba jednoznacznie, że „Lizard”jest jeszcze w początkowej fazie projektu. Mimo tego mamy nadzieję, że pociągi tego typu pojawią się na polskich torach, pozwalając zastąpić poczciwe już składy EN57 i EN71.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Trako
ZNTK Poznań
Sigma
25AN
Lizard
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....